Játék célja, menete:
A játék célja a könyvtár népszerűsítése, annak terének ismertetése tevékeny és szórakoztató módon. A könyvtári szabadulószobában a játékosoknak megadott információmorzsák alapján kell kikövetkeztetniük – feladatról feladatra –, hogyan tudnak kiszabadulni onnan. Egy feladvány három részből áll: az első maga az utasítás, hogy milyen információt kell keresniük a játékosoknak, a második részben találhatóak az apró részletek – gyakorlatilag ez adja a könyvtári szabadulószoba lényegét –. a harmadik rész mutatja meg, hol található a következő boríték. A feladványok az iskolai olvasmányok, az ifjúsági irodalom, illetve a tágabb magyar fogyasztói kultúra népszerű alkotásai, mesék, tévéműsorok alapján készültek. Megoldásaikhoz pedig az egész könyvtári tér és az általános könyvtári könyvkeresési és információkeresési technikák állnak rendelkezésre.
Mit fejleszt?
A szabadulószobából történő kijutás és a csapattagokkal való együttműködés során a kommunikáció és közvetítés, a problémamegoldás és logikus gondolkodás, valamint az dőmenedzsment és a nyomáskontroll is fejlődik a könyvtári ismeretek mellett.
Játék története
A játék az Országos Könyvtári Napokon mutatkozott be 2019-ben. Az első könyvtári szabadulószoba, amely a Csorba Győző Könyvtár terében játszódott. Ezen a rendezvényen összesen tíz csapat próbálta ki a könyvtárhasználati- irodalmi szabadulószobát. Majd 2021-ben, szintén az Országos Könyvtári Napok keretein belül 9 csapat játszott. A pozitív visszajelzések hatására a Csorba Győző Könyvtár további könyvtárismereti szabadulószobák fejlesztését is elindította, melynek eredményeként ma már több tematikus játékukkal is várják a könyvtárba látogatókat.
Fejlesztő bemutatása
Molnár Ferenc könyvtártudományi mesterdiplomát szerzett 2022-ben. Mindaddig a Szakkollégium szabadulószoba fejlesztő csoportjának tagja volt, több szabadulószobát tervezett, melyek módszertanát és tesztelési eredményeit kutatásában feldolgozta és az Országos Tudományos Diákköri Konferencián is bemutatta. Jelenleg a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont Csorba Győző Könyvtár Zeneműtárában dolgozik. Feladatai közé tartozik a környékbeli falvakat ellátó könyvtárbusz és a Tudásközpontban
kialakított szabadulószobák működtetése.